BAZA WIEDZY TV + VIDEO

Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej? [Pytanie na śniadanie 29.04 VOD.tvp.pl]

Opinie:
Oceń skuteczność:

Jak sprawdzić, czy infekcję spowodowały bakterie, czy wirusy? Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej bez wizyty u lekarza? Do czego służy test białka C-reaktywnego – i czym w ogóle jest CRP, białko C-reaktywne, białko ostrej fazy? Odpowiedzmy na te pytania.


[reklama]
[/reklama]

Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej?

Jak deklaruje dr Michał Sutkowski, najprostszy i stosunkowo tani sposób to wykonanie samodzielnego testu CRP. Wystarczy kropla krwi, by ocenić poziom białka C-reaktywnego, które pojawia się w organizmie w wyniku stanów zapalnych.

Co ciekawe, białko ostrej fazy to wskaźnik, który bardzo szybko informuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. W ciągu zaledwie 2 godzin od momentu rozpoczęcia się stanu zapalnego poziom białka CRP może zwiększyć się nawet 50 tysięcy razy!

Jak odczytać test CRP?

Poziom białka reaktywnego na poziomie 5-10 punktów (mg/l – patrz objaśnienia poniżej) oznacza zdrowie.

Wynik w przedziale od 10 do 40 spotykany jest w infekcjach wirusowych, a także podczas łagodnych stanów zapalnych i u kobiety w późnej ciąży.

Wynik w przedziale od 40-50 do 200 oznacza infekcję bakteryjną.

Wynik powyżej 200 oznacza poważną infekcję bakteryjną lub oparzenia.
Istnieją badania wiążące poziom białka ostrej fazy z nowotworem jelita grubego, ale wyniki nie są jeszcze dla nas do końca zrozumiałe. Wiadomo tylko, że przy nowotworach jelita grubego poziom białka CRP jest wyższy niż u osób zdrowych.

Jaki jest poziom białka CRP u zdrowego człowieka?

U zdrowego człowieka poziom białka ostrej fazy w surowicy wynosi od 5 do 10 miligramów na litr (mg/l), przy czym wzrasta on z wiekiem.

Jak wykryć chorobę serca – czyli test hs-CRP

W badaniach laboratoryjnych o wysokiej czułości (high-sensitivity) z użyciem nefelometru, poziom białka CRP bada się w miligramach na litr krwi. Okazuje się, że już po ok. 25 minutach można ocenić, czy u pacjenta możliwe są choroby serca:

  • poniżej 1 miligramami na litr (mg/l) hs-CRP oznacza niskie ryzyko,
  • pomiędzy 1 a 3 mg/l to średnie ryzyko,
  • powyżej 3 mg/l to wysokie ryzyko choroby serca.

Wyników tych nie należy porównywać z wynikami podanymi powyżej, ponieważ badania prowadzone są w różny sposób (CRP kontra hs-CRP).
Test CRP – cena + dostępność

Podstawowa wersja testu w aptece kosztuje 25-35 złotych. Testy wysokiej czułości są droższe i trudniej dostępne w aptekach.

W laboratorium taki test powinien być tańszy.
Pytanie na Śniadanie z 29.04.2017 o testach CRP – OGLĄDAJ:

Aby obejrzeć wywiad z doktorem Michałem Sutkowskim o teście CRP, kliknij LINK poniżej. Wideo otworzy się w nowym oknie na stronie VOD.TVP.pl:

> LINK [Pytanie na Śniadanie VOD TVP.pl]

Czym jest białko ostrej fazy?

Jak tłumaczy doktor Michał Sutkowski, białko ostrej fazy to białko, które produkują komórki wątroby, naczynia krwionośne, również tkanka tłuszczowa podczas stanu zapalnego komórek.

Białko C-reaktywne odkryto w latach trzydziestych XX wieku, ale intensywne badania nad białkiem prowadzi się dopiero od przełomu XX i XXI wieku.

Data publikacji: 2017-04-30
Data aktualizacji: –
Źródła: Pytanie na Śniadanie (ilustracje: TVP2), inne

Kontrola jakości: dr MZ

Redakcja witryny colepsze.com dokłada wszelkich starań, by informacje były rzetelne i aktualne. Jeśli widzisz błąd, zamieść informację na ten temat w komentarzu. Pamiętaj, że lektura internetowych poradników NIE ZASTĘPUJE wizyty u lekarza.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Streisand :)BarbraEulalia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Eulalia
Gość
Eulalia

W życiu bym nie pomyślała, że takie rzeczy są już możliwe za grosze w pierwszej lepszej aptece!

Barbra
Gość
Barbra

Jak to obejrzeć?!!?

Streisand :)
Gość
Streisand :)

Link kliknij w artykule, nie widzisz?