BAZA WIEDZY

UDAR MÓZGU: przyczyny, skutki, leczenie. Jak rozpoznać udar, by zminimalizować zniszczenia? ODPOWIADAMY:

Opinie:
Oceń skuteczność:

Jakie są przyczyny udaru mózgu? Jakie są objawy udaru mózgu? Czy dieta może zmienić ryzyko udaru mózgu? Jak szybko zdiagnozować udar mózgu – jaki jest najprostszy test? Jakie są rodzaje udaru mózgu? Odpowiedzmy na te pytania.

Rozległy udar mózgu po wszczepieniu bypassów zabrał nam m.in. Zbigniewa Wodeckiego, którego pogrzeb odbywa się 30 maja 2017 roku.

[reklama]
[/reklama]

Udar mózgu a wylew – rodzaje udaru mózgu

Udar mózgu (ang. brain stroke, niem. Schlanganfall) to choroba, w trakcie której dochodzi do obumarcia komórek nerwowych. Istnieją dwa główne rodzaje udarów mózgu: niedokrwienny i krwotoczny.

> „Młodzi lekarze” 2 odc. 10 online VOD TVP.pl – OGLĄDAJ ZA DARMO Młodzi lekarze 2017 odcinek 10 z 14.05

Udar niedokrwienny ma miejsce wtedy, gdy naczynia krwionośne w mózgu ulegają zatkaniu, a komórki nerwowe obumierają z powodu braku tlenu i substancji odżywczych. Większość (ok. 75 procent) udarów mózgu to właśnie udary niedokrwienne.

Udar krwotoczny – inaczej: wylew – bierze się z przebicia naczyń krwionośnych. Zawartość naczyń krwionośnych (głównie krew) wylewa się bezpośrednio do komory mózgu prowadząc do zniszczeń w okolicy objętej wylewem.

Szczegółowy opis obu rodzajów udaru można obejrzeć na filmie Khan Academy (w języku angielskim):

Udar mózgu PRZYCZYNY:

Przyczyny udaru mózgu dzielą się na zależne i niezależne od nas. Niezależne przyczyny udaru mózgu to:

 • wiek – po 50. roku życia prawdopodobieństwo udaru mózgu zaczyna szybko rosnąć,
 • geny – osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto zmarł na udar mózgu, są w grupie podwyższonego ryzyka,
 • płeć – mężczyźni częściej doznają udaru mózgu,
 • rasa – osoby rasy białej rzadziej doznają udaru mózgu niż osoby rasy czarnej.

> SUPLEMENT DIETY – definicja [nowa]. Szczypta kurzu NIE MOŻE być już suplementem – NOWA USTAWA określa zawartość witamin i składników mineralnych

Udar mózgu a NADWAGA:

Nadwaga i otyłość wiążą się z większą liczbą złogów cholesterolowych we krwi oraz wyższym ciśnieniem krwi. To podnosi ryzyko wystąpienia obu rodzajów udaru mózgu.
[reklama]
[/reklama]

Udar mózgu a NADCIŚNIENIE:

Nadciśnienie tętnicze to jeden z największych czynników ryzyka przy udarze mózgu. Obniżenie ciśnienia do normalnego poziomu obniża ryzyko wylewu o kilkadziesiąt (!) procent.

> Opokan z paracetamolem – CZYM TO GROZI? Opokan + APAP – czy można?

Udar mózgu a MIAŻDŻYCA:

Miażdżyca powoduje wzrost ciśnienia krwi, zwiększa też ryzyko przerwania ciągłości naczynia krwionośnego.

Udar mózgu a PAPIEROSY:

Nikotyna zwiększa ciśnienie krwi w organizmie m.in. przez zwężenie naczyń krwionośnych. Efekt jest taki, że zwężone naczynia muszą przetransportować większą ilość krwi – co może doprowadzić do zatkania naczynia skrzepem lub złogami cholesterolowymi albo pęknięcia naczynia.
[reklama]
[/reklama]

OBJAWY udaru mózgu:

Objawy udaru mózgu są charakterystyczne i trudne do pomylenia z inną chorobą. Do najczęściej spotykanych objawów należą:

 • omdlenie,
 • odebranie możliwości mówienia, sensownego składania wyrazów,
 • utrata umiejętności czytania, nieodróżnianie liter,
 • problemy z chodzeniem, powłóczenie nogą,
 • nieumięjętność powtórzenia prostego zdania,
 • problemy z pamięcią, na przykład zapomnienie własnego imienia,
 • problemy z orientacją, na przykład brak umiejętności określenia, gdzie jest łazienka,
 • nagła utrata władzy nad połową ciała.

Jeśli u osoby starszej wystąpił którykolwiek z objawów, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Udar mózgu – film (objawy):

Jak rozpoznać udar mózgu / TEST / :

 • zajrzyj choremu w oczu i porównaj wielkość źrenic,
 • każ choremu powtórzyć zdanie „Nazywam się Jan Kowalski”,
 • każ choremu się uśmiechnąć i obserwuj, czy kąciki ust są na tej samej wysokości oraz czy obie strony twarzy zareagowały symetrycznie,
 • każ choremu podnieść wyprostowane ręce na wysokość piersi.

Udar mózgu LECZENIE:

Udar mózgu niedokrwienny (biorący się z niedotlenienia komórek nerwowych) można wyleczyć całkowicie, o ile choremu szybko zostaną podane środki udrażniające naczynia krwionośne, na przykład rozpuszczające skrzep. Jeżeli leki zostaną podane w przeciągu godziny od wystąpienia udaru, prawdopodobieństwo powrotu do pełnej sprawności wynosi ponad 50 procent!

W takiej sytuacji chory może zostać wypuszczony do domu po 2-3 tygodniach, gdy niezbędne badania nie wykażą innych czynników ryzyka.

> 36,6 odc. 7 player TVN OGLĄDAJ ZA DARMO 36,6 odcinek 7 online VOD z 13.05

Udar mózgu krwotoczny – wylew – jest znacznie trudniejszy w leczeniu. Leczenie polega wyłącznie na wsparciu i rehabilitacji chorego. Jeśli udar objął niewielki obszar mózgu, chory może wrócić do pełnej sprawności po kilku miesiącach. Jeśli wylew objął znaczne obszary mózgu lub wydarzył się w kilku miejscach, chory może pozostać nieświadomy aż do śmierci.

[contact-form-7 id=”518″ title=”Udar mózgu”]

Udar mózgu – MODLITWA:

W przypadku osób po udarze mózgu, warto poprosić o wstawiennictwo Jana Pawła II, który sam cierpiał z tego powodu. Modlitwa przygotowana przez księży marian na podstawie słów Jana Pawła II jest następująca:

Boże, który jesteś Stwórcą człowieka oraz Panem życia i śmierci, bądź uwielbiony! Jeśli jest Twoją wolą, Panie, abym wyzdrowiał, proszę Cię za przyczyną św. Jana Pawła II o uzdrowienie mnie z tej choroby.

Niech Duch Święty, którego otrzymałem w sakramencie chrztu i bierzmowania, pomoże mi przyjąć Twoją świętą wolę. Niech On mnie prowadzi; niech mnie obdarzy męstwem, abym potrafił przyjąć i dźwigać swój krzyż.

Uwielbiam Cię, Panie, za wszystkie łaski, którymi mnie obdarzyłeś i ciągle obdarzasz. Chcę wykonać do końca zadanie, jakie mi zleciłeś. Przez zasługi Twojego Syna, który cierpiał na krzyżu, proszę Cię: obdarz mnie zdrowiem ciała i duszy. Amen.

[reklama]
[/reklama]


Data publikacji: 2017-05-15
Data aktualizacji: –

Kontrola jakości: dr MZ

Redakcja witryny colepsze.com dokłada wszelkich starań, by informacje były rzetelne i aktualne. Jeśli widzisz błąd, zamieść informację na ten temat w komentarzu. Pamiętaj, że lektura internetowych poradników NIE ZASTĘPUJE wizyty u lekarza.

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Fanka Zbigniewa WodeckiegożartownikotulankaXylitolMaria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Gość
Maria

Wylew to katastrofa. U mnie w rodzinie po stronie taty co druga osoba umarła właśnie na wylew. Moja rada? Nie denerwować się i nie palić. Wiem, że to łatwo powiedzieć, ale ja rzuciłam palenie i, odpukać, żyję najdłużej i na razie mam się dobrze.

Xylitol
Gość
Xylitol

Lekarze a polecają modlitwę?? Przesadziliście. Właśnie straciliście wiernego czytelnika.

kotulanka
Gość
kotulanka

Na zachętę dałam jedną gwiazdkę. Popracujcie więcej

żartowni
Gość
żartowni

„Ocena skuteczności” udaru mózgu na górze wygląda dość… w każdym bądź razie mocne sformułowanie. Udar mózgu skutecznie kosi ludzi 🙂

Fanka Zbigniewa Wodeckiego
Gość
Fanka Zbigniewa Wodeckiego

Za wcześnie, panie Zbyszku, za wcześnie…