BAZA WIEDZY

Przeterminowany lek – czy można zażywać? Czy lek po dacie przydatności do spożycia może zaszkodzić? – zobacz ZASKAKUJĄCY RAPORT:

Opinie:
Oceń skuteczność:

Co może się stać, gdy zjem lek po terminie przydatności do spożycia? Czy przeterminowane leki są szkodliwe dla zdrowia? Jaki jest prawdziwy termin przydatności leków. Zaskakujące wyniki amerykańskiego raportu.

Lek po dacie przydatności do spożycia – czy może zaszkodzić?

Zgodnie z współczesnymi przepisami, placówki medyczne są zobowiązane do niszczenia leków po terminie trwałości. Podanie przeterminowane leku grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Amerykański badacze, toksykolog Lee Cantrell (na zdjęciu poniżej, (c) NPR) i farmaceuta Roy Gerona, postanowili sprawdzić, czy przeterminowane leki rzeczywiście mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Obaj są ekspertami w swoich dziedzinach. Cantrell pracuje dla Kalifornijskiego Systemu Kontroli Trucizn (California Poison Control System), Gerona z kolei jest badaczem-analitykiem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

|REKLAMA||/REKLAMA|

Czy można zażywać przeterminowane leki? Badanie: TAK, powinny mieć skuteczność bliską 100 procent pierwotnej (!)

Naukowcy zdecydowali się przebadać leki, które odnaleziono w zamkniętej szafie jednej z aptek. Większość z nich była przeterminowana o 30 do 40 lat, niektóre z nich pochodziły sprzed 1969 roku.

SILNY LEK PRZECIWBÓLOWY: Dexak SL CENA: od 12,09 zł (10 sasz.) apteka internetowa Dexak SL ULOTKA, opis, przeciwskazania

Wśród lekarstw znalazły się środki przeciwbólowe, leki stymulujące i antyhistaminowe.  Efekty badań były zaskakujące: olbrzymia większość leków (12 z 14 przebadanych) zachowała deklarowaną przez producenta moc działania.

W niektórych przypadkach kilkudziesięcioletnie miały niemal idealnie „fabryczny” skład, a zatem także ich działanie musiało odpowiadać temu, co obiecywał ich producent!

Co oznacza data przydatności do spożycia w przypadku leku?

Zarówno w Ameryce, jak i w Polsce, „termin przydatności do spożycia” to deklarowany przez producenta i wymuszony prawnie okres, w którym producent daje gwarancję na skuteczność leku.

Po tym okresie producent nie robi badań skuteczności, bo mu się to zwyczajnie… nie opłaca. Nawet jeśli przeterminowany lek nadal jest skuteczny, dla producenta czy właściciela apteki znacznie korzystniejsze jest namawianie pacjenta na wyrzucenie przeterminowanego środka, by kupił kolejne opakowanie.

Które leki rzeczywiście się przeterminowują?

Okazuje się, że amerykańska agencja Administracji Żywnością i Lekami (FDA) robi regularne badania 122 przeterminowanych medykamentów. Wynika z nich, że leki są skuteczne średnio przynajmniej 4 lata dłużej niż data przydatności do spożycia.

Skuteczność tracą stopniowo spray do inhalacji na astmę albuterol, spray na egzemę zawierający difenhydraminę czy miejscowy środek znieczulający z lidokainą i epinefryną. Żaden z tych leków jednak – nawet po terminie przydatności do spożycia – nie staje się szkodliwy.

Źródło: That Drug Expiration Date May Be More Myth Than Fact

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Redakcja witryny colepsze.com dokłada wszelkich starań, by informacje były rzetelne i aktualne. Jeśli widzisz błąd, zamieść informację na ten temat w komentarzu. Pamiętaj, że lektura internetowych poradników NIE ZASTĘPUJE wizyty u lekarza.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Monika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monika
Gość
Monika

Proszę o kontakt. Jestem researcherką z DDTVN i chciałabym poszerzyć temat oraz zaprosić do programu pana doktora.