BAZA WIEDZY

Opokan i alkohol – forum, opinie. Czy można brać Opokan po alkoholu lub na kaca – SPRAWDŹ

Opinie:
Oceń skuteczność:

Czy można brać Opokan po akoholu? Czym grozi wzięcie Opokanu na kaca? Opokan z alkoholem, meloksykam i alkohol razem – czy można spożywać? Odpowiedzmy na te pytania z punktu widzenia współczesnej wiedzy naukowej.

Opokan z alkoholem: uroczysta kolacja, własna nalewka, winko do obiadu…

Zdarzają się sytuacje, w których bierzemy Opokan na ból stawów, a następnie zapominamy się i wypijamy kilka lampek wina do kolacji albo kieliszeczek nalewki „dla zdrowotności”.

Pijemy alkohol i dopiero po kilku godzinach z przerażeniem przypominamy sobie, że przecież w południe braliśmy Opokan bądź inny lek, który zawiera meloksykam.

>> 36,6 °C odc. 6 (sezon 4) TVN Player.plOGLĄDAJ ZA DARMO odcinek 6 36,6 sezon 4 z 13.10.2018 – ZOBACZ <<

Meloksykam i alkohol razem – czym to grozi?

Opokan zawiera meloksykam, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). 

Spożywanie alkoholu powoduje dwa efekty, które są istotne z punktu widzenia obecności meloksykamu w organizmie: krótkofalowo spożywanie alkoholu powoduje odwodnienie, długofalowo – stopniowe uszkadzanie wątroby, które prowadzi z czasem do marskości wątroby.

I choć producent nie podaje w ulotce żadnych informacji na temat łączenia Opokanu / meloksykamu z alkoholem, należy uznać, że obie substancje wykluczają jedna drugą z diety. Czyli albo alkohol, albo Opokan! [czytaj dalej pod reklamą]

|REKLAMA|



|/REKLAMA|

Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że marskość wątroby spowodowana alkoholem nie daje żadnych objawów aż do momentu, gdy jest już za późno. Można więc pić za dużo alkoholu, pracować na marskość wątroby i nadal cieszyć się całkiem dobrym samopoczuciem. Wzięcie w takiej sytuacji dużej dawki Opokanu można porównać do dolania oliwy do ognia – NLPZ może przyspieszyć uszkodzenie wątroby.

Na forach internetowych pojawiają się wypowiedzi, w których ktoś opisuje, jak „wziął 2 tabletki Opokanu naraz i popił to lampką wina – i nic się nie stało”. Nie należy wierzyć takim wypowiedziom! Nie mamy pewności, czy osoba nie zmyśla dla poklasku i czy dobrze pamięta liczbę tabletek.

Opokan + alkohol = wątroba i nerki w niebezpieczeństwie

Warto podkreślić, że jednorazowe przypadkowe połączenie meloksykamu z niewielką ilością alkoholu nie powinno być szkodliwe dla organizmu. Kiedy jednak przesadzimy lub zaczniemy często łączyć Opokan z alkoholem, poważnie ryzykujemy.

Do najczęściej występujących interakcji meloksykamu z alkoholem należy zgaga, nudności, niestrawność, również wymioty. Im silniejsza dawka meloksykamu, tym większe prawdopodobieństwo objawów niepożądanych.

Regularne branie leków zawierających meloksykam zwiększa prawdopodobieństwo krwawienia z przewodu pokarmowego, które błyskawicznie rośnie u osób nadużywających alkoholu.

Za bardzo poważny sygnał ostrzegawczy ze strony układu pokarmowego należy uznać:

  • nieustępujący ból żołądka,
  • wymioty z treścią przypominającą fusy od kawy,
  • bardzo ciemne stolce.

[reklama]




[/reklama]

Opokan na kaca? Zdecydowanie nie

Kac to sygnał informujący o odwodnieniu organizmu. Bardzo często łączy się z bólem głowy. Tego bólu lepiej nie zwalczać Opokanem, ponieważ w organizmie nadal mamy resztki alkoholu.

Odwodnienie powoduje bowiem przeciążenie nerek i dłuższą ekspozycję organizmu (w tym właśnie wątroby i nerek) na meloksykam. To z kolei prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji nerek, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Za bardzo poważny sygnał ostrzegawczy ze strony nerek należy uznać:

  • trwałe zmęczenie bez powodu,
  • pocenie się, szczególnie na dłoniach i stopach,
  • brak tchu.

Przeciwzapalne leki refundowane a alkohol

Niektóre refundowane leki przeciwzapalne wykorzystują meloksykam. Jeśli z nich korzystasz, oznacza to, że cierpisz na schorzenie, które wymaga długotrwałego leczenia (np. dyskopatia). W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed spożywaniem nawet najmniejszych dawek alkoholu.

W Twojej sytuacji niebezpieczna jednorazowo ilość alkoholu to pół szklanki piwa albo 1/3 kieliszka wina.

|REKLAMA|



|/REKLAMA|


Publikacja: 2017-07-12
Aktualizacja: –

Kontrola jakości: dr MZ

Redakcja witryny colepsze.com dokłada wszelkich starań, by informacje były rzetelne i aktualne. Jeśli widzisz błąd, zamieść informację na ten temat w komentarzu. Pamiętaj, że lektura internetowych poradników NIE ZASTĘPUJE wizyty u lekarza.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o