BAZA WIEDZY

Jaki jest prawidłowy puls? Jakie powinno być tętno? Jak samemu zmierzyć puls? OTO ODPOWIEDŹ:

Opinie:
Oceń skuteczność:

Jaki jest prawidłowy puls? Co oznacza, gdy tętno jest zbyt wysokie? Jakie tętno ma sportowiec? Jaki puls ma noworodek? Jak samemu zmierzyć tętno? Sprawdź odpowiedzi na te pytania:

Prawidłowe tętno zależy od wieku badanego. Ogólna reguła jest taka, że im starsza osoba, tym tętno jest niższe (a ciśnienie – wyższe).

Jaki powinien być prawidłowy puls (tętno)?

Dla dziecka prawidłowy puls to 100 uderzeń na minutę. Dziecięce serca biją szybciej, dlatego dzieci do osiągnięcia pewnego wieku uwielbiają się ruszać. Mają po prostu nadmiar energii, który chcą spożytkować. Niektórzy żartem mówią nawet o małych dzieciach, że „dzieci w nocy nie śpią – one się ładują”.
Prawidłowe tętno dla młodzieży to 85 uderzeń na minutę. Wysiłek fizyczny spowoduje, że liczba uderzeń może wzrosnąć do 120 na minutę, a bardzo ciężki wysiłek to 180 uderzeń. Tę liczbę należy jednocześnie uznać za granicę bezpieczeństwa.

Prawidłowy puls (prawidłowe tętno) dla osoby dorosłej to 70-75 uderzeń serca na minutę.

Tętno noworodka to nawet 130 uderzeń na minutę. O tym, że tętno dzieci jest bardzo szybkie, łatwo przekonać się na porodówce: wystarczy posłuchać dźwięków wydawanych przez maszyny do KTG.

> Środki dopingujące w Colepsze.com

A tętno sportowca? Dobrze wytrenowani zawodnicy podczas treningu zawsze starają się utrzymać powyżej 120 uderzeń na minutę. Podczas relaksu mają zwykle 60 lub mniej uderzeń na minutę. Jest to tak zwane tętno spoczynkowe.

Co oznacza zbyt szybki puls?

Zbyt szybki puls, który nie bierze się z wysiłku fizycznego,  może powodować szereg dolegliwości. Od bólów głowy, uderzeń ciepłą, aż do większego ryzyka udaru i zawału.
Jak samemu zmierzyć tętno?

Tętno mierzymy trzema palcami (wskazującym, środkowym i serdecznym), które kładziemy na wewnętrznej części nadgarstka dłoni – w tym miejscu, które zwykle zasłania pasek od zegarka. Pomiar można prowadzić przez 10 sekund (i wtedy wynik trzeba pomnożyć przez 6), przez 15 sekund (mnożmy przez 4) lub przez 20 sekund (mnożymy przez 3).

> Leki refundowane 2017: ASTMA – lista + ceny – ZOBACZ

Pomiar przez czas dłuższy niż 20 sekund jest rzadko praktykowany w działaniach niemedycznych, ponieważ jest niewygodny.

Tętna nie mierzymy kciukiem ani żadnym innym pojedynczym palcem, ponieważ wynik może zostać zafałszowany jego własnym biciem.
Redakcja witryny colepsze.com dokłada wszelkich starań, by informacje były rzetelne i aktualne. Jeśli widzisz błąd, zamieść informację na ten temat w komentarzu. Pamiętaj, że lektura internetowych poradników NIE ZASTĘPUJE wizyty u lekarza.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Agnieszkalamiaszacunek dla dra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szacunek dla dra
Gość
szacunek dla dra

Autor chyba ma już rodzinę, bo z tym KTG to samą prawdę gada ;)))

lamia
Gość
lamia

Bardzo wyczerpujący opis

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Thx za ciekawostki tylko czy one są pewne?