BAZA WIEDZY LEKI PRZECIWBÓLOWE

IBUPROM i ALKOHOL – opinie, forum. Czy można brać Ibuprom po alkoholu – SPRAWDZAMY:

Opinie:
Oceń skuteczność:

Czy można brać Ibuprom po akoholu? Czym grozi wzięcie Ibupromu na kaca? Ibuprofen i alkohol razem – czy można spożywać? Odpowiedzmy na te pytania z punktu widzenia współczesnej wiedzy naukowej.

Ibuprom z alkoholem: impreza, kac…

Zdarzają się sytuacje, w których bierzemy Ibuprom na ból głowy, ból zęba czy bóle miesiączkowe (kobiety), a następnie idziemy na imprezę i… zapominamy się. Pijemy alkohol i dopiero po kilku godzinach z przerażeniem przypominamy sobie, że przecież w południe braliśmy Ibuprom bądź inny lek, który zawiera ibuprofen.

Inna sytuacja: po imprezie rano budzimy się z kacem i potężnym bólem głowy. Czujemy, że jeszcze do końca nie wytrzeźwieliśmy. Czy w takiej sytuacji można wziąć Ibuprom bądź inny lek z ibuprofenem?

Ibuprofen i alkohol razem – czym to grozi?

Ibuprom zawiera ibuprofen, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Ibuprofen wchodzi w skład Ibupromu, ale też Ibuparu, Ibumaxu, Ibumu, Nurofenu, a także Metafenu i wielu innych leków przeciwbólowych.

Spożywanie alkoholu powoduje dwa efekty, które są istotne z punktu widzenia obecności ibuprofenu w organizmie: krótkofalowo spożywanie alkoholu powoduje odwodnienie, długofalowo – stopniowe uszkadzanie wątroby, które prowadzi z czasem do marskości wątroby.

Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że marskość wątroby spowodowana alkoholem nie daje żadnych objawów aż do momentu, gdy jest już za późno. Można więc pić za dużo alkoholu, pracować na marskość wątroby i nadal cieszyć się całkiem dobrym samopoczuciem.

Warto jednak podkreślić, że połączenie ibuprofenu z niewielką ilością alkoholu nie powinno być szkodliwe dla organizmu.

|REKLAMA||/REKLAMA|

Na forach internetowych pojawiają się wypowiedzi, w których ktoś opisuje, jak „wziął 4 tabletki Ibupromu naraz (800 mg ibuprofenu) i popił to dwoma piwami – i nic mu nie było”. Nie należy wierzyć takim wypowiedziom! Nie mamy pewności, czy osoba nie zmyśla dla poklasku i czy dobrze pamięta liczbę tabletek.

Warto wiedzieć, że każdy organizm reaguje inaczej na ibuprofen, o czym zresztą świadczy skuteczność ibuprofenu wynosząca około 60 procent (IBUPROM RR – opinie i badania. Ibuprom RR nie działa? Oto WYJAŚNIENIE).

Ibuprom + alkohol = wątroba i nerki w niebezpieczeństwie

Kiedy jednak przesadzimy lub zaczniemy często łączyć ibuprofen z alkoholem, poważnie ryzykujemy.

Do najczęściej występujących interakcji ibuprofenu z alkoholem należy zgaga, nudności, niestrawność, również wymioty. Im silniejsza dawka ibuprofenu (1 tabletka Ibupromu zawiera 200 mg ibuprofenu), tym większe prawdopodobieństwo objawów niepożądanych.

Regularne branie leków zawierających ibuprofen zwiększa prawdopodobieństwo krwawienia z przewodu pokarmowego, które szybko rośnie u osób nadużywających alkoholu.

Za bardzo poważny sygnał ostrzegawczy należy uznać:

  • nieustępujący ból żołądka,
  • wymioty z treścią przypominającą fusy od kawy,
  • bardzo ciemne stolce.

>> KSW 45 STREAM ONLINE – OGLĄDAJ za darmo KSW 45: walka Popka TRANSMISJA LIVE [kliknij] <<

Ibuprom na kaca? Zdecydowanie nie

Kac to sygnał informujący o odwodnieniu organizmu. Bardzo często łączy się z bólem głowy. Tego bólu lepiej nie zwalczać Ibupromem, ponieważ w organizmie nadal mamy resztki alkoholu.

Odwodnienie powoduje bowiem przeciążenie nerek i dłuższą ekspozycję organizmu (w tym właśnie wątroby i nerek) na ibuprofen. To z kolei prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji kłębuszków nerkowych, które stanowi uszkodzenie nerek.

Za bardzo poważny sygnał ostrzegawczy należy uznać:

  • trwałe zmęczenie bez powodu,
  • pocenie się, szczególnie na dłoniach i stopach,
  • brak tchu.

Przeciwzapalne leki refundowane a alkohol

Niektóre refundowane leki przeciwzapalne wykorzystują ibuprofen. Jeśli z nich korzystasz, oznacza to, że cierpisz na schorzenie, które wymaga długotrwałego leczenia (np. dyskopatia). W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed spożywaniem nawet najmniejszych dawek alkoholu.

W Twojej sytuacji niebezpieczna ilość alkoholu to szklanka piwa albo 1/3 kieliszka wina.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|


Publikacja: 2017-05-29
Aktualizacja: –

Kontrola jakości: dr MZ

Redakcja witryny colepsze.com dokłada wszelkich starań, by informacje były rzetelne i aktualne. Jeśli widzisz błąd, zamieść informację na ten temat w komentarzu. Pamiętaj, że lektura internetowych poradników NIE ZASTĘPUJE wizyty u lekarza.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
anitaMastalerzstudent Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
student
Gość
student

Wypiłem piwko wziąłem 2 Nurofeny Forte naraz, wypiłem drugie piwko i nic mi nie jest! Artykuł to chyba lekka przesada

Mastalerz
Gość
Mastalerz

To co na ból głowy, jeśli Ibuprom na kaca nie jest dozwolony?

anita
Gość
anita

Ja też wzięłam dwa ibupromy max na bóle miesiączkowe, poszłam na imprezę, trochę wypiłam i rano wzięłam dwa ibupromy max na ból głowy. Żyję i mam się dobrze 😛