BAZA WIEDZY

BORELIOZA: objawy, leczenie, skutki. „Znalazłam kleszcza na skórze” – CO ROBIĆ, jak rozpoznać boreliozę? SPRAWDŹ

Opinie:
Oceń skuteczność:

Znalazłaś na skórze kleszcza i usunęłaś go – co dalej? Jak sprawdzić, czy jesteś chora na boreliozę? Jakie są objawy boreliozy, jak rozpoznać chorobę? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Borelioza – OBJAWY

Borelioza (po angielsku lyme disease, lyme borreliosis, po niemiecku Lyme-Borreliose, Lyme-Krankheit) to choroba wywoływana przez bakterie zaliczane do krętków, a przenoszone przez kleszcze. Borelioza w katalogu ICD-10 nosi oznaczenie A69.2.

Właściwie cały obszar Polski uważa się za obszar występowania boreliozy – szacuje się, że nosicielem bakterii jest co trzeci kleszcz! – dlatego w przypadku ukąszenia lub nawet znalezienia kleszcza na skórze, należy uważnie obserwować organizm w przeciągu następnych kilku tygodni.

Borelioza czy bolerioza?

Ze względu na łatwiejszą wymowę, choroba jest niekiedy błędnie nazywana boleriozą. Poprawna nazwa to oczywiście borelioza.

|REKLAMA||/REKLAMA|

Objawy boreliozy

Objawy boreliozy: 1/ rumień

Pierwszy, najbardziej charakterystyczny objaw boreliozy to rumień dookoła miejsca ukąszenia przez kleszcza – widoczny również na zdjęciu otwierającym artykuł. Rumień wędrujący to czerwona, nieregularna plama, nieco jaśniejsza w środku, która może być delikatnie bolesna w dotyku, cieplejsza i wypukła.

Rumień pojawia się w 20-30 procent przypadków po ukąszeniu kleszcza przenoszącego bakterie boreliozy, bardzo rzadko bywa widoczny u dzieci.

> NUROFEN EXPRESS FORTE czy NUROFEN – OPINIE, co wybrać: Nurofen Express Forte czy Nurofen

Objawy boreliozy: 2/ uczucie rozbicia

Rumień występuje 5-20 dni od ukąszenia, w tym samym czasie mogą pojawić się też niewyjaśnione objawy grypopodobne (nawet jeśli nie ma rumienia!). Będzie to ogólne uczucie zmęczenia, rozbicia, bóle głowy, stawów, może niewielka gorączka.

Objawy boreliozy: 3/ zapalenie stawów, zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne

Jeśli nie zauważymy i nie zareagujemy właściwie na pierwotne objawy boreliozy, bakterie zaatakują cały organizm. Pojawią się wtedy objawy wtórne boreliozy – zwykle występują od 0,5 do 5-6 miesięcy od zakażenia, czyli momentu ugryzienia przez kleszcza.

W zależności od rodzaju bakterii, największe spustoszenia mogą zajść w nerwach, stawach lub mięśniach. Szkodliwe dla organizmu są zarówno żywotne krętki bakterii, jak też ich forma przetrwalnikowa, czyli cysty.

Przewlekła borelioza – OBJAWY

Mniej więcej po roku od momentu wniknięcia bakterii do organizmu borelioza przechodzi w formę przewlekłą. W zależności od rodzaju bakterii i ogólnego stanu zdrowia organizmu, objawy mogą być mniej lub bardziej charakterystyczne. Są to na przykład:

  • bóle głowy, gardła, stawów
  • sztywność stawów,
  • gorączka, dreszcze,
  • zawroty głowy, problemy z orientacją,
  • omdlenia,
  • paraliże lub tiki mięśniowe.

W przypadku boreliozy układu nerwowego najbardziej dotkliwym skutkiem choroby może być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, a także otępienie, drżenie mięśni czy drgawki.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Borelioza DIAGNOSTYKA

Borelioza jest chorobą opisaną zaledwie trzydzieści lat temu, dlatego nie radzimy sobie najlepiej z jej wykrywaniem.

Jeśli uda nam się złapać kleszcza, możemy wysłać go na badania pod kątem obecności DNA bakterii boreliozy w krwi lub moczu. Badanie PCR pod tym kątem prowadzi kilka centrów w Polsce, może je dla nas zlecić niepubliczna przychodnia zdrowotna.

Boreliozę w organizmie można wykryć za pomocą testu ELISA lub test Western Blott. Testu ELISA należy unikać, poprawnie identyfikuje chorobę w zaledwie jednej trzeciej przypadków.

Western Blott i inne testy na przeciwciała potrafią w większości wypadków poprawnie zidentyfikować chorobę, ale ich przeprowadzenie możliwe jest dopiero po rozwinięciu infekcji, czyli nie wcześniej niż trzy tygodnie od zakażenia.

Borelioza LECZENIE

Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków. Istnieją jednak dwie szkoły mówiące, jak należy to robić.

Jedna z nich twierdzi, że po poprawnym wykryciu boreliozy kurację antybiotykową należy prowadzić przez kilka tygodni – a po tym czasie chory zostaje wyleczony. Jeśli nadal źle się czuje, jest to zespół poboreliozowy.

Inna szkoła utrzymuje, że kilkutygodniowa kuracja antybiotykowa prowadzi tylko do zabicia części bakterii. Pozostałe rzekomo przeistaczają się w formę przetrwalnikową, która może zaatakować organizm przy osłabieniu. Ta szkoła promuje długą, indywidualnie dobieraną kurację antybiotykową.

|REKLAMA||/REKLAMA|


Data publikacji: 2017-06-15
Data aktualizacji: 2018-05-05

Kontrola jakości: dr MZ

Redakcja witryny colepsze.com dokłada wszelkich starań, by informacje były rzetelne i aktualne. Jeśli widzisz błąd, zamieść informację na ten temat w komentarzu. Pamiętaj, że lektura internetowych poradników NIE ZASTĘPUJE wizyty u lekarza.

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
CiekawskiGugle DoksrademenesZmartwionaLilia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lilia
Gość
Lilia

Poczytałam o tej boleriozie i jestem przerażona. Często chodzę do lasu z psem i widzę, że jestem bardzo narażona na zarażenie. Czy są jakieś preparaty odstraszające kleszcze?

Zmartwiona
Gość
Zmartwiona

Bolerioza straszna choroba. Dziecko moich znajomych dostało zapalenia mózgu po ugryzieniu przez kleszcza. Do dziś chłopiec mówi niewyraźnie, chociaż minęło już 10 lat.

rademenes
Gość
rademenes

Ta pani ze zdjęcia to ma ramię jak udo 🙂

Gugle Doks
Gość
Gugle Doks

na mnie komar ani kleszcz nie siada, bo dzięki ubraniom firmy nano-outfits.com wszelkie złośliwe owady i pajęczaki trzymają się ode mnie z daleka, ochrona jest w ubraniu i nie trzeba się psikać żadnym muchozolem, wystarczy wskoczyć w ubranie i cieszyć się czasem na łonie natury:)

Ciekawski
Gość
Ciekawski

Te chemikalia w materiałach nie są toksyczne dla skóry?